Antik Kentler

55Türkiyede bulunan gezilip görülmesi gereken birbirinden güzel antik kentler

Zeugma

Zeugma Antik Kenti Büyük İskender’in generalleri tarafından M.Ö. 300 dolaylarında kurulmuştur Zeugma Gaziantep’in Nizip ilçesi sınırları içindedir.Mozaikleriyle ünlü olan Zeugma Antik Kentinden çıkarılan tarihi eserler eserleri, Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilenmektedir.

hattusas-antik-kenti

Hititler'in başkenti olan Hattuşaş Antik Kenti Çorum’un Boğazkale ilçesi sınırları içerisindedir.Hattuşaş Antik Kenti UNESCO Dünya miras Listesi’nde de yer almaktadır.Çok sayıda tarihi eserin bulunduğu bu antik kentte Hatti, Asur, Frig, Galat, Roma ve Bizans uygarlıklarına ait kalıntılar bulunmaktadır.

Knidos antik kenti

Knidos antik kenti Muğla'nın Datça ilçesinin en ucunda yer almaktadır.Dünyanın 7 harikasından biri olan iskenderiye fenerinin mimarı aynı zamanda Knidos antik kentinin de mimarıdır.

termessos antik kenti

Antalya korkuteli yolu üzerindeki Termessos Antik kenti günümüze kadar korunabilmiş en sağlam antik kentlerden biridir.Muhteşem doğası ve tarihi kalıntıları nedeniyle milli park kapsamına alınan

Hierapolis antik kenti

Pamukkale yakınlarındaki Hierapolis Antik Kenti, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunmaktadır.M.ö 200 lü yıllarda kurulduğu düşünülen Hierapolis antik kenti hıristiyanlar içinde önemli ve kutsal bir mekandır.

efes-antik-kenti-izmir

İzmir il sınırları içindeki selçuk ilçesinde bulunan Efes antik kenti, çok sayıda uygarlığa evsahipliği yapmış anadolunun en görkemli antik kentidir.Kuruluşu M.Ö 6000 yıllarına dayanan efes antik kenti

BaşlangıçÖnceki12SonrakiSon
Sayfa 1 / 2

Son Haberler

Son Eklenen Yazı Ve Haberler