Pazar, 04 Ocak 2015 17:31

Bisiklet Seçimi

Yazan

bisiklet-secimi-nasil-yapilir

Bisiklet satın almaya karar verdiniz ancak kendi kendinize ''nasıl bir bisiklet satın almalıyım'' sorusunu soruyorsanız doğru yerdesiniz.

  • AMAÇ

Bisiklet seçimi yapmadan önce bisikleti hangi amaç için kullanacağınıza karar vermelisiniz..Ulaşım içinmi kullanmak istiyorsunuz yoksa dağ tepe gezmek içinmi kullanmak istiyorsunuz. Daha sonra bisikleti ne kadar kullanacaksınız onun kararını vermelisiniz..

Dağ tepe geziler yapmak istiyorsanız tek yada çift amortisörlü dağ bisikletlerinden alabilirsiniz. Eğer ulaşım amacıyla yada uzun süreli gezi planlıyorsanız şehir-yol bisikleti tarzında bisikletlerden almanızı tavsiye ederim.

  • KADRO

Bisiklet seçiminde dikkat etmeniz gereken diğer bir konuda bisikletin ağırlığıdır. Unutmayın bisiklet ne kadar hafif olursa siz o kadar az yorulursunuz. Alüminyum bisikletler çelik kadro bisikletlere göre daha hafiftir. Kadro boyunun size uygun olmasına dikkat edin. Bisiklet satın alırken bisikletin üzerine oturun boyunuza uygun ve rahat olup olmadığını kontrol edin. Bisiklet kadro boyu için aşşağıdaki tabloya gözatabilirsiniz

bisiklet kadro boyu seçimi

  • FREN

Son yıllarda fren sistemleri oldukça gelişti artık hidrolik disk frenli bisikletler çok refaçta ama benim tercihim klasik v fren tarzıdır.

  • VİTES

Vites takımlarının shimano olmasını öneririm tabi shimanonun birçok çeşidi var hangi seriyi alacağınız ayırdığınız bütçeyle bağlı olarak değişebilir.

 

Bisiklet seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktayı sizlerle  paylaştım burada yazılanlar tamamen benim düşüncelerim olup farklı seçim tercihleri olabilir.

 

Okunma 2610 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 04 Kasım 2015 19:12
Bisikletli Gezgin

Film izlemeyi, bilgisayar karşısında uzun zamanlar geçirmeyi, bisiklete binmeyi, gezmeyi ve keşfetmeyi seviyorum ayrıca uyumayı çok severim :)

WEB:  www.bisikletligezgin.com 

 

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Son Haberler

Son Eklenen Yazı Ve Haberler